Erkeğe Ait İnfertilite Nedenleri

İnfertilitenin % 30-40 sebebi erketen kaynaklanır. Bunlar sperm üretim problemleri, sperm kanallarındaki problemler, geri boşalma, iktidarsızlık, varikosel, inmemiş testis, hormon eksikliği, seksüel geçişli hastalıkların bıraktıkları hasarlardır.

Sigara, alkol, uyuşturucu, bazı ilaçlar gibi toksik maddeler sperm sayısını azaltır veya sperm kalitesini bozar.

HORMONAL NEDENLER

Hipofiz bezi, FSH ve LH hormonlarını salgılamaktadır.Bu hormonlar testislerden sperm üretimini ve testesteron salgılamasını uyarır.Bu hormonlara ait bozukluklar sperm üretimini bozar.

İNFERTİLİTE TEDAVİSİNİN BAŞARI ORANI NEDİR?

Tedavi seçeneklerinden hangisi olursa olsun şunu tekrar hatırlatalım infertilite problemi olmayan bir çiftin bile her adet döneminde gebe kalma şansı % 25 dir. Bu nedenle gebelik elde edilene kadar uzun bir süreç geçebilir. Başarı oranını kadının yaşı, infertilite süresi gibi durumlar etkiler.

TESTİSLERE AİT NEDENLER

Testislere ait nedenler iki başlıkta incelenir. Sperm yapım bozukluğuna bağlı nedenler (non-obstrüktf) ve sperm atım bozukluğuna ait nedenler (obstrüktif)

  • Obstruktif (sperm taşıyıcı kanallara ve organlara ait nedenler): Testiste üretilen spermler kanallardaki tıkanıklığa bağlı olarak ejakulata (meni) ulaşmazlar. Bu hastalara PESA, MESA, TESA uygulanır.
  • Non-obstruktif: (sperm yapım kusurları): Sperm üretilmemesi, sperm şekil ve hareket anomalileri bu gruba girer. Geçirilmiş ateşli hastalıklar (kabakulak gibi), varikosel ve genetik problemler neden olur.

Op. Dr. Pelin İLBEYİ
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı