Gebelik Şekeri

Gebelik öncesi diyabeti olmayan anne adayının gebeliğin 24. haftası sonrası ortaya çıkan ve doğumdan genellikle 6 hafta sonra düzelen şeker hastalığına gestasyonel diyabet denir.

Tanı Kriterleri:Gestasyonel diyabet tanısı konulan gebelerin yarısında risk faktörleri bulunmamaktadır. Bu nedenle tüm gebelere 24-28’nci gebelik haftalarında glikoz tarama testi ( PPG ) yapılmalıdır. Test iki aşamalıdır.

  • PPG (Post Prandiyal Glikoz Testi): Açlık kan şekeri ölçüldükten sonra 1 bardak suda 50 gr. şeker eritilip içilir. İçildikten 1 saat sonra tokluk kan şekeri ölçümü yapılır. Bu değer 140 mg/dl ve altında ise test normaldir. Bu bir tarama testidir. PPG’si bozuk olan hastaların ancak % 20’nde gebelik diyabeti izlenmektedir. Test değerleri yüksek çıktıysa OGTT yapılır.
  • OGTT (Oral Glukoz Tolerans Testi): Tanı koyduran testtir. Tarama testi bozuk olanlara ve gestasyonel diyabet riski yüksek olan adaylara direk yapılır.12 saatlik açlığı takiben hastanın açlık kan şekeri ölçülür. Açlık kan şekeri normal sınırlarda olan hastaya 1 bardak içinde eritilmiş 100 gr. glikoz içirilir. Bulantı olmasını engellemek için içine limon sıkılabilir. Daha sonra 1.,2.,3. saatte kan alınarak tokluk kan şekerine bakılır. Bu 4 ölçümden 2 veya daha fazlasının yüksek çıkması durumunda gestasyonel diyabet tanısı konulur. Ölçümlerden yalnız biri bozuk çıkarsa test 32. haftada tekrarlanabilir.

Gebelikten önce ve gebeliğin erken dönemlerinde iyi bir glisemi kontrolü bebekte sakatlık riskini azaltmaktadır. Gebelik öncesi diyabeti olan anne adayları gebe kalmadan önce kan glikoz düzeylerini kontrol ettirmelidir. HbA1Cbakılarak bu kontrolün iyi olup olmadığı takip edilmelidir. HbA1C > %10 ise bebekte sakatlık görülme oranı yüksek demektir.

Gestasyonel diyabet saptanan hastaların takibinde mutlaka diyetisyen de bulunmalıdır. Bir beslenme programı olmalı ve hamilelik bitene kadar bu programa uyulmalıdır.

Gebelik sonrasında değerler düzelebilir. Fakat ileride diyabet hastası olma riski fazla olan bu kişilerin sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı edinmesi ve bunu yaşam tarzı haline getirmesi gerekir.

Op. Dr. Pelin İLBEYİ
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı