Genital Siğil ve HPV Enfeksiyonu

Genital siğil ve HPV enfeksiyonu son zamanlarda daha sık duyduğumuz bir viral enfeksiyondur. Bunun nedeni hem toplumun bilinçlenerek smear kontrollerini düzenli yaptırması hem de HPV enfeksiyonunun hızla yayılmasıdır.

HPV’NİN ÖNEMİ NEDİR?

Bu virüsü önemli yapan rahim ağzı kanseri (serviks kanseri) ile olan kuvvetli ilişkisidir. HPV bulaşmış kadınların çok az kısmında servikal kanserler gelişmekte, serviks kanserli kadınların %95’inde de HPV’nin kanser yapıcı türleri bulunmaktadır.

HPV NEDİR?

Mukozaya ve cilde yerleşen bir DNA virüsüdür. 100 civarında türü vardır. Bazıları elde ayakta siğil yaparken, bazıları da genital bölgede çıkan kondilom adı verilen siğillere sebep olur. Ayrıca rahim ağzı kanseri, penis kanseri, vulva (kadın dış genital organı) kanseri, orofarinks (ağız,yutak) kanseri ve özellikle yeni doğanda solunum yollarına ait papillomlardan sorumludur.

RAHİM AĞZINDA HPV ENFEKSİYONU

HPV ile İlişkili Lezyonlar ve Tipleri

 • Genital siğil ve solunum yollarında papillom: HPV 6, 11
 • Vulva, penis ve orofarinks kanseri: HPV 16
 • El ve ayakta görülen siğiller: HPV 1, 2, 3, 4, 10
 • Rahim ağzı kanseri (serviks)
 • Yüksek risk: En yüksek oranda kanser yapma riski taşır. 16, 18, 31, 45, 51, 52 bu gruba dahildir.
 • Düşük risk: Kanser oluşturma riskleri son derece azdır. Kondilomlarda ve CIN lezyonlarda bulunurlar.
 • Düşük risk grubu: 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81
 • Sınıflandırılamayan grup: 62, 71, 83, 84, 85, 89
 • Muhtemelen yüksek risk grubu: 26, 53, 66
 • Yüksek risk grubu: 16, 18,31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73, 92
 • Serviks kanserlerinin % 54 den tip 16, % 15 den tip 18 sorumludur.

HPV TİPLEMESİ NASIL YAPILIR?

Özellikle ASCUS olarak adlandırılan anormal smear sonuçlarında, rahim ağzından alınan akıntının PCR denilen yöntemle analizi ile yapılır.

HPV NASIL BULAŞIR?

En çok karşılaşılan cinsel yolla geçen hastalıklardan biridir. HPV’nin bulaşması için tam bir birleşmeye gerek yoktur. Cildin teması, sürtünmeyle cinsel ilişki, azda olsa HPV bulaşmış maddelerin ortak kullanımı (iç çamaşırı, havlu gibi). Bu nedenle bakirelerde de görülebilir. Oral ve anal ilişkide de bulaşıcılığı vardır. Prezervatif kullanmak geçişi bir miktar da olsa azaltır, tamamen koruyucu değildir. Geçmişi net olarak bilinmeyen kişilerle cinsel ilişkide prezervatif kullanmak birçok hastalığın geçişini büyük ölçüde azaltmaktadır. Yeterli derecede steril edilmemiş ağda materyalleri, jiletler ve hijyenik olmayan tuvaletleri kullanılması durumlarında bulaşma olabilmektedir. Genital siğillerin var olduğu dönemler bulaşıcılık açısından en riskli zamandır. Bu enfeksiyonu olan bir kişiyle bulunmak buluşacak demek değildir. Burada kişinin bağışıklık sistemi çok büyük önem taşır. Bağışıklık sistemi virüsle mücadele edebilir ve ortadan kaldırabilir. Ancak enfeksiyonu taşıyan biri ile ilişkiye girenlerin %60’ında 3 ay içerisinde enfeksiyon bulguları gözlemlenmektedir. Aktif lezyonların olduğu dönemde normal doğum ile doğan bebeklere bulaşabilmekte ve gırtlak lezyonlarına sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle anne adayında aktif lezyon varsa doğum sezaryenle olmalıdır.

HPV BULAŞTIKTAN SONRA NELER OLMAKTADIR?

Virüsün kuluçka süresi değişiktir. Hiçbir bulgu olmaksızın çok uzun süre gizli enfeksiyon olarak vücutta kalabilir. Ancak bu dönemde kişi virüsü yaymaya devam eder.

HPV’nin en sık neden olduğu belirti genital siğillerdir. Virüsün alınmasından 1-8 ay sonra ortaya çıkar. Ciltten hafif pürtüklü, kabarık, karnabahar görünümlü bu siğiller vajen ile makat arasında, etrafında ve içerisinde, peniste ve çevresinde görülebilir. Anal ya da oral seks sonrası ağız içinde de siğiller olabilir.

Özellikle 20-30 yaş arasındaki kişinin bağışıklık sistemi kuvvetliyse enfeksiyonu yenebilir ve 18- 24 ay içinde tamamen vücudundan atabilir. En kötü ancak en düşük olasılık ise kişinin rahim ağzında önce ‘kanser öncüsü lezyonlar’, sonra da kanser gelişmesidir. HPV virüsü ile enfekte olması sonucu serviks kanseri arasında geçen süre yaklaşık 15- 20 yılı bulabilmektedir. O yüzden bu süreçte yapılan smear testinin hayati önemi vardır. Kişinin bu virüse yenilmesinin çeşitli sebepleri vardır. Sigara ve kortizon kullanmak, genital enfeksiyonu bulunanlar, kişinin bağışıklığının düşük olması bu virüse yenilmenin sebebi olmaktadır.

Maalesef vücuda girip enfeksiyon oluşturan virüslerin, tedavi ile veya kendiliğinden atılması söz konusu değildir. Hastalık yapmasa bile kişi taşıyıcı olur ve enfeksiyonu bulaştırır. Bu virüsle yaşamak zorunda olan kişiler zaman zaman durumlarını abartarak düşünebilirler; bunun sonucunda depresyon, anksiyete (iç sıkıntısı), suçluluk duygusu gibi psikolojik sorunlar tabloya eklenebilir. Bulaştırma korkusu ile cinsel isteksizlik yaşanabilir.

HPV TANISI NASIL KONUR?

Genital siğiller hem erkekte hem de kadında görülebilmektedir. Rahim ağzındaki değişikliklerde smear testi ile saptanır. Erkeklerde belirti vermeyen HPV’nin saptanması mümkün değildir. Sessiz enfeksiyonu saptayacak bir test mevcut değildir. HPV virüsü kan dolaşımına geçmediğinden kanda bu virüsü saptamak olası değildir.

HPV’DEN KORUNMA

HPV virüsü her türlü cinsel ilişki ve ten teması yolu ile bulaşabildiğinden cinsel yönden aktif kadın veya erkek risk altındadır. Çoğu zaman cinsel yolla geçen diğer hastalıklarla beraber görülür.

HPV RİSKİ YÜKSEK OLAN KİŞİLER

 • Yaşamının herhangi bir döneminde çok eşli olanlar
 • Daha önce birçok cinsel ilişkide bulunmuş birisi ile cinsel birliktelikte bulunanlar
 • Erken yaşta cinsel hayata başlayanlar
 • Cinsel hastalık öyküsü olanlar

HPV’DEN KORUNMANIN EN ÖNEMLİ YOLU

 • Riskli kişilerle ilişkiye girmemek
 • Bunun mümkün olmadığı durumlarda mutlaka prezervatif kullanmak. Prezervatif, AİDS dahil birçok cinsel hastalığa karşı korunma sağlar.
 • HPV aşısı yaptırmak

Op. Dr. Pelin İLBEYİ
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı