HPV Aşısı

Tüm dünyada rahim ağzı kanserinin çaresiymiş gibi reklamı yapılan aşı aslında HPV nin sadece 4 tipine karşı koruyuculuk sağlamaktadır. Dünyada ve ülkemizde bulunan aşılardan GARDASİL serviks kanserinin % 70 den sorumlu olan, tip 16 ve 18; ayrıca genital siğillere sebep olan tip 6 ve 11 e karşı geliştirilmiş bir aşıdır. CERVARİX ise sadece serviks kanserinin % 70 den sorumlu olan tip 16 ve 18 e karşı geliştirilmiş bir aşıdır.

HPV AŞISI KİMLERE YAPILMALIDIR?

FDA; daha önce bu virüsle karşılaşmamış 9 -26 yaş arasındaki tüm kadınlara yapılmasını önermektedir. İdeali cinsel yaşam başlamadan aşılanmanın tamamlanmasıdır. Sadece Kuzey Avrupa ülkelerinde aşı yaşı 40 ‘ a çıkarılmıştır. Fakat henüz sonuçları hakkında yeterli veri olmadığı için rutin uygulamaya konulmamıştır. Erkekler üzerindeki etkisi tam bilinmemekle birlikte erkekleri de aşılayan ülkeler vardır.

HPV AŞISI NASIL UYGULANIR?

6 ay içinde toplam 3 seferlik enjeksiyonlar şeklinde omuza uygulanır. İlk doz yapıldıktan 2 ay sonra ikinci doz, ikinci dozdan dört ay sonra ise üçüncü ve son doz yapılır. Enjeksiyon yerinde nadiren ağrı kızarıklık, şişlik olabilir. Bazı kişilerde halsizlik, yorgunluk, bulantı görülebilir.

Aşı yapılmadan önce smear gerekirse HPV tiplemesi yapılmalıdır.

Yapılan çalışmalar 5 yıllık koruyuculuğun tam olduğunu göstermekle birlikte, 5 yıldan uzun süre etkinin devam edip etmediği dolayısı ile ek doza gerek olup olmadığı zaman içinde ortaya konacaktır.

Daha önce HPV enfeksiyonu geçiren kişilere, HPV tiplemesinde HPV 6, 11, 16, 18 saptanmadıysa aşı yapılabilir. Unutulmamalıdır ki aşı rahim ağzı kanserine yol açan bazı HPV tiplerine karşı geliştirilmiştir. Bu nedenle aşı yaptırmış kişilerin de senelik smear kontrollerini mutlaka yaptırması gerekmektedir. Gebelerde kullanımı ile ilgili yeterli veri olmaması sebebi ile gebe kadınlarda aşılanma yapılmamaktadır. Aşılanmış olsanız bile diğer cinsel hastalıklardan korunmak için prezervatif kullanmaya devam etmelisiniz.

Op.Dr.Pelin İLBEYİ
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı